Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ohlédnutí do minulosti

11. 1. 2015

V matematice se toho změnilo opravdu hodně. V této části se Vám pokusím přiblížit matematiku ve 20. století. Z předešlých částí, už víme, že matematika je používána všude. Ať už je to fyzika, astronomie nebo filozofie, všude jsou zastoupena čísla.

Edwin Thompson Jaynes
   
    Americký fyzik a metodolog, známý byl především svými pracemi ve statické fyzice, teorii pravděpodobnosti a spektroskopii.
Svou disertaci dokončil pod vedením Eugena Wingnera na Princetonově univerzitě. Teprve u něj přišel na myšlenku, že pojmy entropie a pravděpodobnost jsou definovány do úrovně popisu a mají tedy antropomorfní charakter. Jaynese tato myšlenka pohltila a přivedla ho k jeho pracím ve statické termodynamice a pravděpodobnosti. Velmi velký Jaynesenův odkaz je zpřístupněn internetu.
   V roce 1957 uveřejnil práci, ve které vyložil statickou mechaniku jako teorii. Společně se statickou fyzikou Jaynes rozpracoval i teorii pravděpodobnosti, tu rozvinul jako zobecnění klasické logiky na situace, kdy pracujeme s neúplnou informací.


Claude Shannon

   Celým jménem Claude Elwood Shannon byl americkým představitelem elektroniky a matematiky, zvaný „otec informace“.
    Od dětství byl nadšeným radioamatérem, vystudoval univerzitu v Michiganu a v roce 1936 získal magisterský titul za diplomovou práci o Booleově algebře, což je struktura, která zobecňuje vlastnosti množinových a logických operací.
Jeho největším dílem je „Shannonova myš“, což byl první sestrojený mechanismus, který dokázal na počítači najít cíl a zapamatovat si body pro příští práci. První pokus myši a vůbec první cesta bludištěm trvala 60 sekund, druhá už byla kratší, jelikož si myš cestu už pamatovala a tak cesta trvala jen 30 sekund.
   Byl také zakladatelem teorie návrhu digitálních elektrických obvodů.